03 Ocak 2016 Pazar 09:17
12 Okunma
Türk bilim insanları yapay kan üretti

Türk bilim insanları çığır açacak bir çalışmaya imza attı. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGU) ve Anadolu Üniversitesi'nin (AÜ) ortaklaşa yürüttüğü projeyle yüzde 100 yerli yapay kan üretildi. Yaklaşık 2 yıl süren çalışma 1 milyon liraya mal oldu. Nano hemoglobin yöntemiyle üretilen yapay kan çok sayıda özelliğe sahip. Ekibin başındaki isim ESOGU Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayhan Ayhancı, ayrıntıları ilk kez BUGÜN'e açıkladı.

rnrn

rn

rn

rn Prof. Dr. Ayhancı Türkiye'de ilk kez üretilen yapay kanın avantajlarını şöyle sıraladı: "Kızılay, bağışlanan kanları sadece 1 ay saklayabiliyor. Ondan sonra kullanılamaz hale geliyor. Ürettiğimiz yapay kan ise 1 yıla kadar saklanabiliyor. Normal kandan farksız olan yapay kanın hiçbir sakıncası da bulunmuyor. Bildiğimiz suni oksijen taşıyıcısı. En önemli özelliklerinden biri de kan grubu uyuşmazlığı gibi bir durum söz konusu değil. Her kan grubunda rahatlıkla kullanılabiliyor."

rnrn

rn

rn

rn Yarım saatte üretilebiliyor

rnrn

rn

rn

rn Prof. Ayhan Ayhancı yapay kan üretiminin uzun zaman almadığını ifade ederek, "Örneğin laboratuvar ortamında 1 ünite kanı yaklaşık yarım saatte üretebiliyoruz. Bu noktada yapay kanın üretimi için laboratuvar türünde kan fabrikası kurularak ihtiyaç duyulan kan tedarik edilebilir" diye konuştu.

rnrn

rn

rn

rn Bulaşıcı hastalıklara son

rnrn

rn

rn

rn Kan nakilleri ile bulaşan HIV ve benzeri hastalıkların yapay kan üretimi sayesinde tehlike olmaktan çıkacağının altını çizen Ayhancı "Alınan kan örneklerindeki hastalıkları tespit edebilmek için belli bir zaman ve belli testlerin yapılması gerekiyor. Ancak yeni buluş ile bunlara da gerek kalmayacak" dedi.

rn

rn

rn

rn NORMALİNDEN FARKI YOK

rn

rn

rn

rn Yapay kanı üreten ekibin başındaki isim olan Prof. Dr. Ayhan Ayhancı, 2 yıl süren çalışmanın 1 milyon liraya mal olduğunu söyledi. Ayhancı, "Normal kandan farksız olan yapay kanın hiçbir sakıncası bulunmuyor" diye konuştu.

rn

rn

rn

rn Acil kan ihtiyacı bitiyor

rn

rn

rn

rn

rn

rn Yapay kan sayesinde acil kan ihtiyacı duyulan kazalarda, ameliyatlar ve hastalıklarda bu ihtiyaçların daha çabuk karşılanacağını söyleyen Ayhancı şunları kaydetti: "Yeteri kadar kanı sağlayabilecek bir yöntem geliştirdik. Artık kan arama gibi bir derdimiz olmayacak. Can kayıpları da bu sayede azalacak."

rn rn

rn

rn

rn Eskiyenler kullanılacak

rn

rn

rn

rn

rn

rn Belli bir süre bekletildikten sonra normal kanın artık kullanılamayacağını ifade eden Prof. Ayhan Ayhancı, "Yeni yöntemimizle eskiyen kanları kullanabiliyoruz. Burada hemoglobinlerinin demirleri ve protein kısmından faydalanabiliyoruz. Bu nedenle ülkemizin ihtiyaç duyduğu kan ihtiyacını bol miktarda depolayabileceğiz" diye konuştu.

rn

rn

rn

rn UZMANLAR TEMKİNLİ

rn rn

rn

rn

rn 20 yıldır araştırma yapılıyor

rn

rn

rn

rn Türk Pe-di-at-rik He-ma-to-lo-ji Der-ne-ği Baş-ka-nı Prof. Dr. Ha-le Ören, 20 yıl-dır bu yön-de araş-tır-ma-la-rın ya-pıl-dı-ğı-nı be-lir-te-rek, "He-nüz bi-lim-sel ola-rak ka-nıt-lan-mış de-ğil. O ne-den-le biz es-ki sis-tem-le de-vam edi-yo-ru-z" di-ye ko-nuş-tu. He-ma-to-lo-ji Uz-man-lık Der. Bşk. Prof. Dr. Sü-ley-man Din-çer de, "Şu an nor-mal kan-dan vaz-geç-me şan-sı-mız yo-k"-de-di.

rn rnrn

rn

rn NESRULLAH SONAY

Son Güncelleme: 03.01.2016 09:17
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.