25 Ağustos 2014 Pazartesi 12:37
1999 Okunma
Okullarda Yönetici Atama Süreci Nasıl Olacak?
YONETİCİ ATAMA14 Mart 2014 tarihi itibariyle dört yılını tamamlayan okul müdürleri ile ilgili puanlama süreci sonunda 75 puan ve üstünü alanlar belli oldu. Okuldaki 8 yıllık görev süresini doldurmayanlar öncelikli olarak kendi okullarında devam etmek için 26-29 Ağustos 2014 tarihlerinde Müdürlüğü aynı kurumda uzatılması başvurusunda bulunabilecekler.1-2 Eylül 2014 tarihlerinde görevlendirmeler tamamlanacak. Bu işlemin ardından kurumlarında görevlendirilen okul müdürleri okullarındaki münhal müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığı kadroları için görevlendirme şartlarını taşıyan müdür yardımcılarını teklif edecekler.

İmam hatip ortaokulu müdür yardımcılarından en az biri Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi veya meslek dersleri alan öğretmenleri arasından; imam hatip liseleri ile mesleki ve teknik eğitim kurumlarının müdür yardımcılarından en az biri meslek dersleri alan öğretmenleri arasından; sosyal bilimler liseleri müdür yardımcılarından en az biri Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, Coğrafya, Felsefe veya Psikoloji alan öğretmenleri arasından; güzel sanatlar liseleri müdür yardımcılarından en az biri Görsel Sanatlar, Resim veya Müzik alan öğretmenleri arasından; spor liseleri müdür yardımcılarından en az biri Beden Eğitimi alan öğretmenleri arasından; özel eğitim kurumları müdür yardımcılarından en az biri ise rehberlik veya özel eğitim alan öğretmenleri arasından görevlendirilir.

Öğrencilerinin tamamı kız olan eğitim kurumlarının müdürleri ile bu kurumlar ve yatılı kız öğrencisi bulunan eğitim kurumlarının müdür yardımcılarından en az biri kadın adaylar arasından görevlendirilir. Karma eğitim yapılan ve müdür yardımcısı sayısı üç ve daha fazla olan eğitim kurumlarının müdür yardımcılarından en az biri kadın adaylar arasından görevlendirilir. Yöneticilikte dört yıllık görev süresini dolduranlardan görev yaptıkları eğitim kurumu bakımından 5 inci maddenin birinci fıkrasının (c) bendinde belirtilen şartı taşımayanların görev süreleri, görev yapmakta oldukları eğitim kurumunda uzatılamaz. Bunların görev süreleri istemeleri halinde 17 nci maddeye göre durumlarına uygun diğer eğitim kurumlarında uzatılabilir.2011 tarihinde yapılan Müdür, Müdür Başyardımcılığı ve Müdür yardımcılığı sınavlarında başarılı olan ve puanını kullanmayanlar ise müdür yardımcılığına görevlendirilme için başvuruda bulunabilecek. Müdür görevlendirmesi yapılan eğitim kurumlarına müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı görevlendirmeleri yeni görevlendirilen müdürün inhası, il milli eğitim müdürünün teklifi ve valinin onayı ile yapılır.

Kendi kurumunda görevlendirilmeyenler ise başka eğitim kurumlarına 8-10 Eylül 2014 tarihlerinde başvuracaklar. Yukarıdaki ölçütlere bağlı müdür başyardımcısı ve müdür yardımcıları görevlendirilecek. Müdürlüğe ilk defa ve yeniden görevlendirme başvuruları 18-22 Eylül 2014 tarihlerinde alınacak. Bu başvuruya mevcut boş olan kurumların üç katı kişi şartları taşımaları halinde 75 puanın altında alan okul müdürleri ile 2011 Müdürlük sınavında başarılı olanlardan puanlarını kullanmayanlar direk başvurabilecek. Sözlü sınav sonuçlarından 70 ve üzeri alanlar Ek-2 ve sözlü puanlarının %50 si dikkate alınarak oluşacak görevlendirme puanı ile 13-18 Kasım 2014 tarihinde ilk defa ve yeniden görevlendirilme yapılacak. Bu görevlendirme tarihine kadar mevcut okul müdürleri yerlerinde devam edebilecek
Son Güncelleme: 25.08.2014 12:37
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.